Kabiny prysznicowe

Wybór odpowiedniego wyposażenia łazienkowego nie jest łatwą kwestią. Metraż łazienki nie zawsze pozwala na zastosowanie upragnionych sanitariatów. Praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem mogą okazać się kabiny prysznicowe, które dzięki różnorodnym kształtom i modelom można odpowiednio dopasować do każdej łazienki. Są one coraz częściej wybierane przez osoby urządzające lub remontujące mieszkanie nie tylko dlatego, że zajmują znaczniej mniej miejsca, lecz także ze względu na walor ekonomiczny, wynikający z mniejszego zużycia wody.


Jaką kabinę prysznicową wybrać?

Na rynku dostępne są wersje wielofunkcyjne i natryskowe. Pierwsze z nich, wyposażone są w różne funkcje dodatkowe, takie jak m.in hydromasaż, bicze wodne, czy dozownik do aromaterapii. Modele natryskowe są za to bardziej minimalistyczne, dzięki czemu można je dowolnie modyfikować.


Można wyróżnić następujące natryskowe kabiny prysznicowe:

  • narożne - montowane w oparciu o dwie ściany, dlatego mogą mięć różny kształt i wielkość, w zależności od metrażu łazienki,
  • przyścienne - jej oparciem jest jedna ściana, dlatego niezbędne jest zastosowanie ścian bocznych, co wiąże się z koniecznością zwiększenia przestrzeni potrzebnej na jej zamontowanie,
  • wnękowe - montuje się jedynie drzwi, a kabinę tworzą trzy ściany wnęki,
  • wolno stojące - dedykowane są do łazienek o dużej powierzchni, gdyż zwykle stoją w znacznej odległości od ścian.


Najczęściej wybieranym modelem jest kabina prysznicowa narożna, o półokrągłej lub kwadratowej podstawie. Nie tylko zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich dostępnych propozycji, ale także, dzięki możliwości doboru drzwi, umożliwia bezproblemowe korzystanie ze wszystkich dostępnych w łazience urządzeń. Jednak chcąc zachować jak największą przestrzeń, nie należy zapominać o jej funkcjonalności oraz prawidłowych wymiarach. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań znajdują wersje kwadratowe, o boku 70, 80 i 90cm. Warto zaznaczyć, że wybór zbyt małego rozmiaru może wiązać się z dyskomfortem podczas korzystania.


Rodzaj zamknięcia

Ważnym elementem każdej kabiny są drzwi. Na rynku dostępne są m.in. modele uchylne, zapewniające szerokie wejście, wersje przesuwne jednoskrzydłowe lub otwierane na dwie strony, a także drzwi harmonijkowe, zbudowane przeważnie z kilku części, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca, przez co są idealne do małych pomieszczeń. Zamknięcie kabiny prysznicowej najczęściej wykonane jest z estetycznego i wytrzymałego szkła hartowanego.


Kabina prysznicowa, może być wyposażona w brodzik lub zamontowana bez niego. Drugie rozwiązanie jest często stosowane w nowoczesnych aranżacjach łazienek, które wyposaża się w specjalny rodzaj podłogi oraz odpływ. Decydując się na pierwszy wariant, możemy wybrać m.in. brodzik:

  • akrylowy - jest lekki, gładki i estetyczny, a dzięki dodatkom, może imitować kamień,
  • ceramiczny - ciężki i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwy w czyszczeniu,
  • stalowy - odporny na zarysowania, nieznacznie tłumi uderzenia wody,
  • konglomeratowy - jego podstawą jest marmur, może być pokrywany powłoką nabłyszczającą,
  • kamienny - dobrze tłumi uderzenia wody, jest estetyczny i wytrzymały.


Jak prawidłowo dbać o kabinę prysznicową?

Odpowiednia pielęgnacja oraz sposób czyszczenia jest niezbędny, aby na dłużej zachować ją w dobrym stanie. Podczas kąpieli, na ściankach i drzwiach gromadzą się osady mydlane oraz kamień, których można pozbyć się stosując odpowiednie preparaty. Warto pamiętać, że nie powinny one naruszać struktury materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy kabiny.


Powinny to być raczej preparaty delikatne, zawierające kwasy owocowe. W przypadku silnych zabrudzeń, można użyć specyfików przeznaczonych do ich usuwania, jednak trzeba uważać, aby nie zachlapać nimi powierzchni podatnych na działanie silnych detergentów.


Na koniec warto wspomnieć, że wybór odpowiedniego rozwiązania, niezależnie od jego wersji, powinien zostać poprzedzony dokładnym pomiarem powierzchni łazienki oraz weryfikacją potrzeb jej użytkowników.